Ordførers uke 21. august 2026 - Flakstad kommune

Viktig melding

LEGEKONTORET STENGT FREDAG 28. AUGUST 2026

grunnet kurs og opplæring.

Reine har øyeblikkelig hjelp for Flakstad legekontor.


 

Ordførers uke 21. august 2026

Etter å ha hatt ferie gjennom juli var jeg tilbake på kontoret på rådhuset 3. august og jeg beklager at jeg ikke har fått lagt ut noen ukerapport før nå, men på grunn av ferieavvikling og hvem som har tilgang til kommunens hjemmeside ble det slik.

Sommeren i år har vel vært så som så, og vi har vel fått igjen om de to gode foregående somrene, men batteriene er ladet til en hektisk høst utover med flere store saker som kommer som politisk behandling av kommuneplanens arealdel, reguleringsplan E10 gjennom Flakstad og ikke minst budsjett og økonomiplan. 

Førte uke etter ferien var veldig rolig på rådhuset, men gjorde at en fikk gjort mye papirarbeid og forberedelser til sakene som kommer. Mandag 3. august hadde jeg også møte med Flakstad idrettslag der vi planla deres 40 års jubileum og offisiell åpning av den nye flerbrukshallen som er planlagt til lørdag 19. september. Her følger link til informasjon om dagen utsendt av Flakstad idrettslag og Vest-Lofoten flerbrukshall: Invitasjon

En annen sak som også dukket opp nå i sommer var en henvendelse fra Hansines bakeri i Nusfjord knyttet til lovligheten av systemet med inngangsbillett som har vært i Nusfjord siden 2005, særlig siden bakeriet ligger innenfor området som det tas inngangsbillett for. Da vi undersøkte saken ser vi at Flakstad kommune aldri har behandlet noen sak knyttet til inngangsbillett, og vi har derfor søkt råd og bedt KS advokat laget et notat for oss om lovligheten knyttet til å ta inngangspenger fra turister, lokalbefolkning og besøkende til private bedrifter i område. Vi har vært i dialog med både bakeriet og Krefting som eier, og vil følge opp saken med dialog med begge parter etter at vi får tilbakemelding fra KS advokat.   

Uka der på reiste jeg, sammen med ordfører Vidar Benjaminsen i Vågan og ordfører Hanna Sverdrup som skulle delta i flere debatter, samt daglig leder i Lofotrådet Gaute Wahl til Arendalsuka. For min del var dette første gang, og jeg var nysgjerrig på hva egentlig utspiller seg under denne uka. Fra informasjon kan en lese at Arendalsuka er en årlig møteplass i Arendal der politikere, organisasjoner, næringsliv og andre samfunnsaktører møtes for å diskutere viktige temaer og utfordringer i samfunnet. Det arrangeres debatter, foredrag og andre arrangementer, og målet er å skape engasjement og bidra til åpen dialog om politikk og samfunn. Med 2247 ulike arrangement dette året er det ikke mulig å få med seg alt, ikke 5% av alt engang. De debattene som jeg var publikum i var knyttet til kraft og nett, reiseliv og fiskeri. Det er også en god møteplass og en treffer både andre lokalpolitikere, sentrale politikere og næringsliv under disse dagene, men dette blir nok ikke noe årlig seanse for min del. Skal en oppnå noe, bør en ha en klar plan og agenda er noe av det jeg tar med meg som erfaring etter å ha vært i Arendal. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Forrige uke ble avsluttet på kontoret fredag og jeg fikk meg en overraskelse da et par ringte om jeg kunne vie dem i løpet av dagen. De hadde ikke fått prøvingsattest i tide til bryllupsfesten de hadde hatt tidligere på sommeren, og var på bryllupsreise her da prøvingsattesten endelig kom fra skatteetaten. Så da ble det plutselig en vigsel å gjennomføre. 

Denne uka startet med det ukentlige utvekslingsmøtet med kommunedirektør der vi gikk gjennom status og hva som skjer kommende uke. I etterkant av dette møtet hadde jeg møte med ordfører Jonny Finstad i Vestvågøy er vi forberedte oss til møtet vi skulle ha senere i uken med kommunal- og forvaltningskomiteen på vegne av Lofotrådet. 

Tirsdag kveld var det folkemøte på Lysbøen hvor Statens vegvesen presenterte deres forslag til regulering av E10 prosjektet gjennom Flakstad. Høringsfristen er neste fredag 28. august. Det var om lag 50 personer som kom og det var flere gode spørsmål og innspill, og de som ønsket time for dialog med SVV fikk booket time dagen etter da SVV hadde kontordag på rådhuset. De som ønsker å lese plandokumentene og sende inn innspill til planen finner dokumentene her: Plandokumenter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onsdag tok jeg på morgenen ferga over til Bodø hvor jeg og ordfører Jonny i Vestvågøy skulle møte kommunal- og forvaltningskomiteen på vegne av Lofotrådet. Alle regionrådene nord i fylket, Statsforvalter og fylkeskommunen deltok i dette møtet, før komiteen skulle reise til Helgeland og møte regionrådene der. På forhånd hadde komiteen sendt ønske om at de ønsket informasjon rundt prosessen med kommunesammenslåing mellom Moskenes og Vestvågøy og status i reiselivet i Lofoten knyttet til trykk og innføring av besøksbidrag. Disse sakene fortalte både jeg og Jonny om i tillegg til også å snakke om beredskap knyttet til reiseliv og mange besøkende, sykehus og kildeskatt som vi mener bør tilfalle kommunene og ikke staten slik den gjør i dag, Mange av de utledningene som bor og jobber i både fiskeri- og reiselivsnæringen betaler såkalt kildeskatt. Vår region har jo mange arbeidere som betaler kildeskatt, og når vi tilrettelegger og de bruker våre lokale tjenester bør i hvert fall kildeskatten gå til kommunene når selskapsskatten heller ikke gjør det. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torsdag morgen var det klart for første møte i arbeidsutvalget (AU) i Lofotrådet etter sommeren. I møtet orienterte prosjektleder Eline om status og milepæler fremover i arbeidet med innføring av besøksbidrag. De var også gjennomgang av ulike møter og konferanser fremover med avklaring hvem som stiller i de ulike møtene. Vi gikk også gjennom status for samferdsel i Lofoten. De som ønsker å lese protokoll fra møtet finner den her: Protokoll

En annen ting som har irritert og ikke minst frustrert mange innbyggere er de lange køene vi ser i Nappstraumtunnelen etter at arbeidet startet opp igjen natt til mandag denne uka. I den forbindelse har jeg på vegne av meg, og ordfører Hanna Sverdrup i Moskenes og ordfører Jonny Finstad i Vestvågøy sendt en brev/epost til Statens Vegvesen v/sjef for tunneloppdrageringer i nord og prosjektleder for Nappstraumtunnelen der vi forlanger flere gjennomkjøringer, i hvert fall så lenge det er så stort trykk i trafikken som vi har i øyeblikket. Det er også flere som har ønsket et folkemøte arrangert av SVV om tunnelarneidet, og dette har vi også tatt opp og bedt om i brevet. 

Jeg ønsker alle innbyggere i Flakstad og ellers en riktig og helg😊 og de som ønsker å lese brevet vi sendte til SVV om Nappstraumtunnelen finner det nedenfor i kursiv. 

Vedrørende: Trafikale konsekvenser av arbeid i Nappstraumtunnelen

Statens vegvesen,

Vi som ordførere i Flakstad, Moskenes og Vestvågøy kommuner finner oss nå nødt til å uttrykke vår sterke frustrasjon over den kolonne og ledebilkjøringen som skjer nå i forbindelse med oppgraderingen av Nappstraumtunnelen. 

Arbeidet og regimet med ledebil startet opp igjen natt til mandag denne uken etter sommerferien. Som dere sikkert kjenner til er Lofoten en reiselivsdestinasjon, og dette medfører at vi deler av året har mer trafikk enn øvrige deler av året. Det har vi fått merke denne uken, med køer som har vært flere kilometer lange. 

Vi kan igjen minne dere om følgende: I deres håndbok N301:2024 beskrives vegnormalen som dere skal forholde dere til. I kapitel 1. formål står det følgende om fremkommelighet: Kjørende trafikk ikke påføres større forsinkelser enn nødvendig, og arbeid skjer på tidspunkt hvor kapasiteten forbi vegarbeidsområdet er tilstrekkelig til å avvikle trafikken

Per i dag er det minimalt med arbeid i tunnel på dagtid, men selv om det er slik kjøres ledebil med gjennomslipp kun 1 gang per time fra hver side av tunnelen foruten perioden mellom 06.00-09.00 og 15.00-17.00.  Dette fremstår som urimelig og potensielt i strid med prinsippene i håndbok N301 – Arbeid på og ved veg, som vektlegger at ventetiden for trafikantene skal begrenses og at framkommeligheten skal ivaretas i størst mulig grad. Ifølge deres håndbok skal det også ved lange kolonner være ledebil både foran og bak køen som sikrer jevn trafikk og at køer ikke brytes. Dette skjer ikke, og vi har fått meldinger om at ved gjennomslipp fra Vestvågøy 12.00 på mandag denne uken ble en stor del biler stående igjen da køen plutselig ikke fulgte ledebilen. 

Frustrasjon er stort blant innbyggerne, og flere har ytret ønske om at dere avholder et folkemøte der dere redegjør for ledebilregimet og kommer i dialog med de som blir berørt av arbeidet dere gjennomfører. Vi forventer at dere innkaller til et slikt folkemøte innen kort tid. 

Vi har mye pendling til jobb og skole mellom våre kommuner, og vi kan ikke akseptere at våre innbyggere skal leve i en tilstand av usikkerhet og frustrasjon og forlanger at Statens Vegvesen sørger for å ha to gjennomslipp i timen fra hver side slik en har mellom 6 og 9, og 15-17, gjennom hele dagen, i hvert fall så lenge trafikkmengden er så stor som den er i øyeblikket. Køen er alt for lange, og skaper frustrasjon og problemer, i tillegg til at de på Flakstad siden har strengt av inn og utkjørsler til private eiendommer daglig denne uken. 

Ved å gå fra et til to gjennomslipp per time gjennom hele dagen, med fortsatt faste tidspunkter som alle kan forholde seg til, mener vi det vil skape bedre trafikkflyt, mindre køer og irritasjon. En slik endring mener vi også oppfyller N301 sitt kapittel 6 og 7, der det heter at trafikkregulering med ledebil er tillatt, men:

"Ventetid skal begrenses så langt det er praktisk mulig, og trafikken skal avvikles med minst mulig forsinkelse for trafikantene."

Vi ber snarlig tilbakemelding vår forespørsel om økt gjennomslipp, samt ønske om at dere avholde et folkemøte (f. eks på Napp) og informerer om arbeidet som pågår. 

Flakstad kommune har allerede mistet innbyggere pga dette prosjektet, og om Statens Vegvesen ikke viser litt evne til å komme innbyggere og kommuner i møte har vi fått tilbakemeldinger om at enda flere akter å flytte på grunn av lange køer og frustrasjon over få gjennomslipp. 

Med vennlig, men oppgitt hilsen

Einar Benjaminsen

Ordfører i Flakstad kommune

Hanna Sverdrup

Ordfører i Moskenes kommune

Jonny Finstad

Ordfører i Vestvågøy kommune